עיסוי שוודי – רפואי

צור קשר לאבחון חינם

עיסוי שוודי – רפואי 

כל אדם מתמודד עם בעיותיו באופן שונה, ועל אף שלכולנו יש מנגנוני הגנה דומים – הן גופניים והן נפשיים – אנו נתקלים לא פעם בקשיים הנובעים מחוסר "התגמשות" של הטיפול שאנו עוברים עם מצבנו, והתאמתו באופן מלא לצרכים המיוחדים לנו. כך נכון הדבר במיוחד בטיפולי הרפואה המשלימה, העשויים להביא לעתים את המטופל למצב בו הוא חש כי יש צורך בשינוי כלשהו בדרך. לכן, במרוצת השנים פותחה שיטה כוללת ומקיפה הנקראת רפואה הוליסטית, המותאמת במיוחד למטופלים שאינם מוצאים דרך אחת מובחנת לטיפול. הרפואה ההוליסטית רואה ערך בהיכרותו של האדם המטפל עם כל אחת ואחת משיטות הטיפול השונות,ועם מסכת העקרונות המנחים אותן.

ייחודה של הרפואה ההוליסטית

מטבע הדברים, לכל אדם יש נטיות ורצונות שונים, וכך ישנם אנשים שיעדיפו טיפול נקודתי, ולעומתם כאלה שיחושו כי הם זקוקים דוקא לטיפול מקיף, כזה הלוקח בחשבון את כלל המסורות העיקריות שקיימות ברפואה המשלימה. בטיפול ההוליסטי, באמצעות "תמרון" בין שיטות הטיפול השונות,מושם דגש על התאמה מלאה של התהליך לאדם עצמו – כך שהוא יחווה אותובאופן האופטימלי וכמובן יגיע למיצוי הריפוי באופן מלא. לרוב המטפל ההוליסטי יעשה את דרכו בתחילה על ידי התמחות בשיטת טיפול אחת, ובהדרגה יחקור ויתרגל שיטות נוספות עד להשגת בסיס יציב של ידע, שבאמצעותו הוא יוכל "להתגמש" בקלות בהתאם למצב, לצורך ולרצונו הייחודי של המטופל.

ומה אם "הולכים לאיבוד"?

ישנם לא מעט מטופלים המביעים חשש מקבלת טיפול רפואי הוליסטי, מאחר והם סבורים כי הוא "מתפזר" ואינו מצליח להתמקד בעיקריה של דרך אחת מובחנת. אך האמת היא שההיפך הוא הנכון, ולמעשה עקרונות הריפוי השונים משתלבים בו באופן הרמוני וזורם;המטופל אינו תמיד חש במעבר הנעשה משיטה לשיטה, ובמהלך מפגש אחד יכולים לבוא לידי ביטוי מספר עקרונות הנלקחים משדות התמחות שונים בתכלית – באופן שמשלים ומפרה זה את זה, ואינו מפריע להתקדמות התהליך אלא בדיוק להיפך.

שני כללי המפתח

עוד כדאי לזכור, כי ייחודה של הרפואה ההוליסטית נעוץ למעשה בשני כללים מנחים, המתקיימים אצל כל מטפל ומטפל באשר הוא, כחלק מתפיסת עולמם: הכלל הראשון הוא העובדה שבמקביל לנעשה בחדר הטיפולים, המטפל לומד ומעשיר את ידיעותיו המקצועיות בעקרונות ושיטות טיפול חדשות כל העת, כך שכדאי לזכור כי אתם נמצאים תמיד בידיים טובות. הכלל השני המאפיין את הרפואה המשלימה, הוא שכל מטפל שם דגש מיוחד על הבנת מצבו של המטופל העומד מולו, באופן ישיר וכנה, כך שאצל כל אדם ייעשה תהליך אפקטיבי ומשמעותי באמת.

 עיסוי שוודי

כלל ידוע ומקובל הוא ברפואה המשלימה, שכל עיסוי, כמעט ללא יוצא מהכלל, אינו אמור להיות כרוך בכאבים או בסבל – מאחר ומטרת העיסויים היא להביא את המטופל למצב של הרפיה מושלמת ולגרום לו לחדש את כוחותיו באופן טבעי ונכון. עם זאת, בין העיסויים השונים ישנם הבדלים לא מעטים, וכך גם תהליך הטיפול עצמו עשוי שלא להיות נעים בהכרח לכולם במידה שווה. זו הסיבה לכך שמטופלים רבים נוטים בדרך כלל לבחור בקפידה את העיסוי שיהיה הכי מתאים לרצונותיהם ולמצבם הייחודי, לרוב מתוך הרצון לחוות את הטיפול באופן "זורם" וקליל כבר בתחושה הראשונית. לא כך הוא העיסוי השוודי – המתאים את עצמו באופן פרטני לכל מטופל ומטופלת, ובכל מצב שהוא.

מהו עיסוי שוודי?

העיסוי השוודי פותח במקומות שונים באירופה (ולא רק בשוודיה, כפי שמקובל בטעות לחשוב) לפני כמאתיים שנה, והוא מתמקד בנושאים מעט שונים מאלה המקובלים בצורות עיסוי אחרות – ובכך למעשה ייחודו: הוא מקפיד על שילוב בין רגש לגוף באופן האינטואיטיבי והישיר ביותר – כלומר במה שחש המטופל באותו רגע עצמו. הדבר מתבטא בכמה מישורים שונים, כאשר בראש ובראשונה לוקח המטפל בחשבון את כלל המרכיבים המתקיימים במפגש שיכולים להיות רלוונטיים לטיפול – בין אם אלו הם תנאים פיזיים "פשוטים" המצויים באותו רגע בחדר (כמו טמפרטורה וריח, ולפעמים גם מוזיקה), ובין אם זוהי תחושה כללית יותר, ואפילו סמויה מהעין – למשל מצבו של המטופל באותו יום, וכמובן האווירה הספציפית שמשרה המטפל עצמו עם רגע הכניסה לטיפול. כך, מלבד שיטות עיסוי מסורתיות, מושם דגש רב גם על האווירה הכללית, ובאופן ספציפי על תחושת הנינוחות והקלילות של המטופל.

מה נעשה במהלך הטיפול?

בשונה מהעיסוי הרפואי (הניתן גם הוא על ידי אורי), העיסוי השוודי הוא כללי, ומהותו טיפול שאינו נקודתי. כמו כן, מאחר והעיסוי מבוסס על תמציות שמן ארומטיות, לרוב הוא ייעשה ללא בגדים – על מנת שלא ללכלך וכדי להגיע לרקמות העמוקות יותר – אך המטופל ילבש תמיד מגבת, מתוך שמירה על פרטיותו – וכן הטמפרטורה תהיה מותאמת למצבו. מטרת הטיפול היא למעשה להזרים את הדם בצורה טובה יותר בכל אזורי הגוף, להגמיש את השרירים באופן אופטימלי, ולשחרר כאבים, עייפות ומתחים המצטברים משגרת היומיום, או כתוצאה מאירוע טראומתי שהתרחש בעבר. העיסוי אף פעם אינו כואב, ועוצמת הלחיצות מותאמת באופן אישי לכל מטופל ומטופל, בהתאם לרצונותיו ולמצבו.

למי הטיפולים מתאימים?

העיסוי השוודי והעיסוי הרפואי מתאימים לכל אחד, ובמיוחד למי שסובל מלחצים מרובים בעבודה ובשגרת היומיום. ניתן לעשותם בכל זמן, באופן תקופתי-רציף או אפילו אחת לשנה, כאשר לעתים בעיסוי הרפואי יהיה צורך בחזרה על הטיפול מספר פעמים עד להשגת התוצאה הרצויה. אם אתם סובלים מכאבים נקודתיים, ממתח או מתשישות כללית, אתם מוזמנים לתאם פגישה עם אורי במרכז פעימות בר ולהבין יחד מהי הדרך הטובה והמדויקת ביותר עבורכם לטיפול הראוי לבעייתכם, באופן שיביא אתכם לריפוי אמיתי ומלא.