דיקור סיני – יפני

צור קשר לאבחון חינם

דיקור סיני

רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין שהתחילה להתפתח בד בבד עם הפילוסופיה הסינית לפני למעלה מ-4,000 שנה . זוהי רפואה שממשיכה עד היום להתפתח, להתאים את עצמה לשינויים באורח החיים ובתנאי החיים המודרניים, ולעמוד במחקרים רבים.

היא עוסקת בטיפול במחלות ובמניעתן על-ידי איזון הגוף. העיקרון המנחה את הרפואה הסינית הוא התבוננות על האדם כעל חלק מהעולם. על פי הרפואה הסינית, האדם צריך לחיות בהרמוניה עם חוקי הטבע ועם השינויים המתמידים בעולם ממש כפי שהיצורים, הצמחים והדוממים עושים. לפי הסינים, אם נתאים עצמנו למחזורי החיים: מחזור היום והלילה, עונות השנה, מזג האוויר ועוד –נחייה חיים בריאים יותר.

הסינים בנו מסורת מורכבת ועשירה הכוללת שיטות טיפול מגוונות, כגון:  דיקור, טיפול בתזונה, צמחי מרפא ושיאצו. השילוב בין הפילוסופיה ובין הניסיון המצטבר של הסינים הוליד גישה הוליסטית המטפלת בשורש המחלה ולא רק במחלה עצמה.

דיקור יפני

לרוב, שיטות הטיפול השונות שואבות את הידע והניסיון שלהן ממסורת אחת עיקרית. אך הדיקור היפני מתייחד מרוב השיטות האחרות, בכך שהוא משלב יחד שתי מסורות רפואיות עתיקות ומפוארות: הרפואה הסינית, והרפואה היפנית.

מהו דיקור יפני?

דיקור יפני הוא שיטת טיפול עתיקת יומין שבמקורה צמחה מהרפואה הסינית, אך ברבות השנים היא נדדה ליפן שם שולבו בה דרכי טיפול נוספות – ובראשן סמכות בלעדית לטיפול על ידי מטפלים עיוורים (למשך תקופה מסוימת). כך, פותחה שיטת אבחון שונה ממה שהיה מוכר עד אז, ומדויקת להפליא. השיטה הותאמה לכל מטופל בנפרד, והיא מבוססת על חוש המישוש המאפשר "ראיה" טובה יותר של המצב – מאחר והיא שמה את הדגש על מקומות ומצבים שונים מבדרך כלל (וחשובים לא פחות), שהיו קרוב לוודאי "מתפספסים" באופן אחר: בפועל האבחון נעשה על ידי מישושן של נקודות קבועות בבטן, בצוואר, בברכיים והגב, ודרכו ניתן ללמוד על המתרחש בפנים, ולמעשה להבין את שורש הבעיה.

מהות הדיקור היפני

הדיקור היפני עוסק בעיקר במצבו הפנימי של המטופל. מתוך הנחת המוצא המרכזית שגוף האדם הוא בעל נטיה "לקבע" ולשמר את המחלות והנזקים איתם התמודד בעבר, קורה הרבה פעמים שמטופלים חוזרים להרגיש רע גם שנים לאחר ההחלמה, ללא הבנה אמיתית מדוע. הדיקור היפני מאבחן את הבעיה באופן ייחודי, ובמהותו הוא בוחן את מצבו של המטופל מבחינה כוללת – לרבות האיברים והמערכות השונות בגוף, וכמובן גם סיפורי הפגיעות עצמן שנחוו בעבר. כך אט אט, מושב לגוף האיזון הטבעי והבעיות הרפואיות נפתרות מעצמן, באופן טבעי ופשוט.

שילוב בין מזרח ומערב

כידוע, סין ויפן אמנם קרובות זו לזו מבחינה גיאוגרפית, אך הן שונות מאד באופיין. על פי רוב, סין ידועה בצורת החיים הכפרית שלה, ואילו יפן מייצגת בדיוק את ההיפך חיי עיר עשירים ו"מערביים" מאד. למרבה המזל, הדיקור היפני הוא תחום שממשיך להתפתח עד עצם היום הזה, וזו הסיבה לכך שהוא נחשב ליעיל כל כך: מצד אחד הוא מבוסס על מסורות סיניות עתיקות, אך מנגד הוא נותן מענה מדויק  גם למחלות הנחשבות מערביות יותר (סכרת, לחץ דם ומחלות אוטואמוניות).